Zdrowe ucho oczyszcza się samoistnie wskutek migracji woskowiny wzdłuż przewodu słuchowego zewnętrznego. Gdy mamy do czynienia z upośledzeniem tego mechanizmu (np. w wyniku zalegania woskowiny, nawracającego zapalenia ucha zewnętrznego, atopowego zapalenia skóry), warto się wspomóc preparatami do higieny uszu. Mają one wiele zalet. Poprawiają jakość słyszenia dzięki upłynnieniu i polepszaniu migracji woskowiny wzdłuż przewodu słuchowego zewnętrznego, mogą przyczynić się do rozpuszczenia już powstałego czopu woskowinowego, dzięki czemu nie będzie potrzebna wizyta u lekarza w celu płukania lub oczyszczenia ucha przyrządami laryngologicznymi. Środki te ułatwiają również codzienną higienę uszu, np. u pacjentów z aparatami słuchowymi, dzieci i osób w podeszłym wieku.
Do usuwania woskowiny dostępne są preparaty na bazie naturalnej oraz środki syntetyczne. Trudno mówić o przewadze któregokolwiek z nich. Nie ma zasadniczej różnicy w skuteczności pomiędzy preparatami naturalnymi a syntetycznymi, między tymi na bazie wody a na bazie oleju. Środki na bazie wody powodują efekt rozpuszczania woskowiny dzięki jej uwodnieniu, natomiast preparaty na bazie oleju zmiękczają ją i nawilżają przewód słuchowy zewnętrzny, co ułatwia jej usunięcie.
Jeśli chodzi o sposób aplikacji, po zastosowaniu kropli należy chwilę odczekać, by preparat rozprowadził się równomiernie w świetle przewodu słuchowego zewnętrznego. Gdy dziecko zbyt szybko wstanie, preparat może wypłynąć z ucha i aplikacja będzie nieskuteczna. Zaletą sprayu jest możliwość równomiernego rozprowadzenia preparatu w świetle przewodu słuchowego zewnętrznego, bez konieczności leżenia.
Ogrzewanie preparatu w dłoniach nie podnosi jego skuteczności, lecz może ułatwić aplikację. Jego wprowadzenie do ucha będzie wtedy mniej traumatyczne dla małych dzieci. Nie wszystkie produkty wymagają wcześniejszego ogrzewania w dłoni, np. większość sprayów. Dodatkowo zawartość olejku miętowego w niektórych produktach ma działanie rozgrzewające przewód słuchowy oraz nadaje świeży zapach, co wpływa na komfort stosowania.
Wadami stosowania preparatów do higieny uszu są: dyskomfort, przejściowe upośledzenie słuchu, zawroty głowy, kaszel. Te niedogodności są tymczasowe i odczuwane są tuż po aplikacji.
Jak widać z powyższego opisu, preparat do higieny uszu należy dobierać indywidualnie. W szczególności wziąć pod uwagę wiek pacjenta i jego podatność na alergię.
Powiązane artykuły:
Higiena ucha i jej wpływ na najczęstsze dolegliwości laryngologiczne >>
Jak dbać o codzienną higienę uszu u dzieci? >>
Jak usunąć woskowinę z ucha? O tym musisz pamiętać >>
Piśmiennictwo:
Dla niemowląt powyżej
3 miesiąca życia,
dzieci i dorosłych.