Jakie słuchawki wybrać - zadbaj o swoje uszy

Lekarz Irena Wojtowicz

W drodze do pracy, podczas biegania, w metrze, czy w tramwaju, wielu z nas chce spędzić czas w świecie muzyki, audiobooków lub inspirujących wykładów. Również w domowym zaciszu, podczas oglądania nowego odcinka ulubionego serialu, lekcji online czy ważnej rozmowy telefonicznej, coraz chętniej korzystamy ze słuchawek, nie chcąc przeszkadzać innym osobom z naszego otoczenia. Dźwięki generowane przez nie niewątpliwie zapewniają nam dużo prywatności, a łatwy dostęp do serwisów muzycznych sprawił, że wielu z nas nie potrafi już wyobrazić sobie życia bez słuchawek.

Słuchawki – czy to dobry wybór dla naszych uszu?

Obecnie firmy oferujące sprzęt audio nieustannie wprowadzają innowację, które sprawiają, że ich produkty odtwarzają dźwięk coraz lepszej jakości, ale również zapewniają wysoki komfort użytkowania. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszej klasy słuchawki wyposażone w najnowsze systemy technologiczne nie pozostają obojętne dla naszego słuchu.

Podczas wyboru najlepszego modelu słuchawek powinniśmy brać pod uwagę indywidualne preferencje, komfort użytkowania, ale również łatwość utrzymania higieny uszu oraz poziom bezpieczeństwa dla naszego słuchu. Wyróżniamy 3 rodzaje słuchawek:

  1. Słuchawki douszne umieszczane są przy ujściu zewnętrznym kanału słuchowego, jednak nie zapewniają skutecznej izolacji od otoczenia. Dlatego też, aby odciąć się od zewnętrznego hałasu, użytkownicy znacząco zwiększają poziom głośności, często przekraczając bezpieczny poziom, co w perspektywie dłuższego użytkowania może doprowadzić do pogorszenia słuchu.

  2. Słuchawki dokanałowe, które obecnie niemal całkowicie wyparły słuchawki douszne, umieszcza się w przewodzie słuchowym zewnętrznym, gdzie utrzymują się dzięki odpowiednio ukształtowanym gumkom. Słuchawki te bardzo skutecznie izolują użytkowników od dźwięków z otoczenia. Z drugiej jednak strony, membrana umieszczona jest w bliskiej odległości od błony bębenkowej, zatem głośne słuchanie muzyki generuje wysokie ciśnienie akustyczne, które może doprowadzić do upośledzenia funkcji błony i pogorszenia słuchu.

  3. Słuchawki nauszne umieszczane są na zewnątrz małżowin usznych, dobrze izolują od hałasu zewnętrznego. Potrafią wygenerować dźwięk o dużym natężeniu, ale nie tworzą tak dużego cieśnienia akustycznego jak słuchawki dokanałowe, a zatem są bezpieczniejsze dla naszych uszu.

Bezpieczne użytkowanie słuchawek zależy od czasu słuchania oraz poziomu głośności dźwięku. Zgodnie z zaleceniami Komitetu Naukowego UE ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia, przy poziomie 80 dB czas słuchania nie powinien przekraczać 40 godzin tygodniowo. Dźwięków o natężeniu 89 dB nie należy słuchać dłużej niż 5 godzin tygodniowo. Wartość powyżej 85dB odbierana jest przez ucho ludzkie jako hałas. Aby chronić nasz słuch, powinniśmy słuchać muzyki z natężeniem około 50-65dB. Mimo tych zaleceń często, chociażby idąc wzdłuż ruchliwej ulicy, znacznie zwiększamy głośność, przekraczając bezpieczne normy. Jeżeli spędzamy dużo czasu w hałaśliwym otoczeniu, warto wybrać słuchawki z aktywną redukcją szumów ANC (z ang. activenoisecontrol), ponieważ technologia ta pozwala na niemal całkowitą redukcję hałasu otoczenia, dzięki czemu możemy słuchać muzyki z niższym natężeniem dźwięku.

Wpływ słuchawek na zdrowie uszu

Częste stosowanie słuchawek, zwłaszcza dousznych lub dokanałowych, może doprowadzić do podrażnienia przewodu słuchowego zewnętrznego, objawiającego się bólem i zaczerwienieniem. Uszkodzenia mechaniczne sprzyjają dodatkowo rozwojowi bakteryjnego nadkażenia.

Słuchawki tego typu mogą także prowadzić do zwiększonego tworzenia woskowiny. Jest ona produkowana w przewodzie słuchowym zewnętrznym i ma za zadanie m.in. chronić ucho przed kurzem, ciałami obcymi czy mikroorganizmami. W sytuacji umieszczenia w przewodzie ciała obcego jakim są słuchawki, woskowina zaczyna być wytwarzana w nadmiarze, co może doprowadzić do powstania czopa woskowinowego, który z kolei powoduje pogorszenie słuchu oraz uczucie „zatkanego ucha”. Obecność dużej ilości woskowiny upośledza również drenaż przewodu słuchowego, co także może doprowadzić do infekcji.

Długotrwałe narażenie na umiarkowany hałas stwarza ryzyko powstania przewlekłego urazu akustycznego uszu, objawiającego się stopniowym, obustronnym upośledzeniem słuchu, szumami usznymi oraz uczuciem ciśnienia w uszach i głowie. I właśnie tego najbardziej powinniśmy się obawiać.

Stosowanie słuchawek a higiena uszu – o czym pamiętać?

Aby długo cieszyć się dobrym słuchem, należy chronić uszy przede wszystkim poprzez dobór odpowiedniego rodzaju słuchawek, a także przestrzeganie odpowiedniej higieny.Jeżeli wystąpią u nas objawy infekcji przewodu słuchowego, powinniśmy skontaktować się z laryngologiem, który na podstawie badania otolaryngologicznego zaleci leczenie. Do łagodzenia współistniejącego bólu ucha możemy zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, które dostępne są w aptece bez recepty.

Jeżeli odczuwamy, że nasze uszy są zatkane, przyczyną może być czop woskowinowy. W takiej sytuacji należy unikać popularnego oczyszczania uszu patyczkami z watą, ponieważ często skutkuje to przepchnięciem wydzieliny w głąb przewodu słuchowego i dodatkowym pogorszeniem sytuacji. W celu oczyszczenia przewodu słuchowego warto zastosować preparat w sprayu na bazie parafiny lub oliwy z oliwek, który w bezpieczny sposób rozpuszcza woskowinę i ułatwia jej naturalne usuwanie.

Powiązane artykuły:

Jak chronić uszy przed hałasem? >>
Jak słuchać muzyki, by nie uszkodzić słuchu? >>
Czy rośnie pokolenie osób narażonych na uszkodzenie i utratę słuchu? >>

Przeczytaj także: