Woskowina jest naturalną substancją znajdującą się w uchu zewnętrznym. Wypełnia przewód słuchowy zewnętrzny i poprzez swoje funkcje ochronne – nawilżającą i oczyszczającą – pośrednio umożliwia narządom ucha środkowego odbieranie dźwięków wysokiej jakości. W zdrowym uchu dzięki mechanizmowi migracji nabłonka i ruchom żuchwy nieustannie następuje przemieszczanie woskowiny od błony bębenkowej na zewnątrz przewodu słuchowego zewnętrznego. Prawidłowa ilość woskowiny to taka, przy której migracja nie jest zaburzona i ucho może samoistnie się oczyszczać. Warto pamiętać o różnicach anatomicznych dotyczących przebiegu (zbliżony do litery „S”) i szerokości przewodu słuchowego zewnętrznego. Im węższy przewód słuchowy zewnętrzny i bardziej kręty jego przebieg, tym częściej zalega woskowina.
Ponadto wraz z wiekiem zmniejsza się ilość gruczołów apokrynowych i łojowych w przewodzie słuchowym zewnętrznym, zatem u osób starszych woskowina może być bardziej sucha i mniej kleista niż u dzieci i mieć większą tendencję do tworzenia czopów woskowinowych.
Chciałabym także przestrzec przed nadużywaniem patyczków kosmetycznych i wacików do czyszczenia przewodu słuchowego zewnętrznego. Miękki fragment patyczka może pozostać w jego świetle i działać drażniąco, sprzyjając nadprodukcji i osadzaniu się na nim woskowiny. Ponadto zamiast wyjąć, możemy popchnąć woskowinę w głąb przewodu słuchowego zewnętrznego, co może skutkować zatkaniem ucha, a w skrajnych przypadkach koniecznością oczyszczenia całego ucha przez specjalistę.
Nadmiar woskowiny może wystąpić u pacjentów z aparatami słuchowymi. Woskowina osadza się na aparacie, ale również upośledzona jest jej migracja przez zwężenie drogi odpływu. Osoby korzystające z aparatów słuchowych powinny więc pamiętać o częstym czyszczeniu aparatów lub też stosować płyny/spraye do czyszczenia uszu.
Należy również wspomnieć o pacjentach z chorobami skóry, np. atopowym zapaleniem skóry. Mechanizm oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego u nich może być także upośledzony, w związku z czym dojdzie do nagromadzenia naskórka, co spowoduje zaczopowanie drogi odpływu. Na rynku dostępne są naturalne produkty do higieny uszu w postaci sprayów, które w wygodny sposób pomagają codziennie pielęgnować nawet najbardziej wymagające uszy. Nadmiar woskowiny spotykany u pacjentów z zapaleniem ucha zewnętrznego (podrażnienie przewodu słuchowego zewnętrznego, niewielki wyciek z ucha, ból ucha nasilający się podczas ruchów żuchwy, niedosłuch) to przejściowy problem z samoistnym oczyszczaniem ucha zewnętrznego.
Powiązane artykuły:
Woskowina. Poznaj jej właściwości >>
Jak powstaje woskowina w uszach? >>
Czop woskowinowy – co to takiego? >>
Piśmiennictwo:
Dla niemowląt powyżej
3 miesiąca życia,
dzieci i dorosłych.
Woskowina jest naturalną substancją, która chroni nasz narząd słuchu. Znaczna część osób traktuje ją jednak jako…
Przyczyny bólu ucha mogą być niegroźne, ale równie dobrze mogą go powodować poważne schorzenia ucha środkowego…
Słuch to jeden z najważniejszych narządów zmysłu. To dzięki niemu możemy sprawnie komunikować się z innymi,…