Higiena ucha i jej wpływ na najczęstsze dolegliwości laryngologiczne

Lekarz Irena M. Wojtowicz

Ucho to niezwykle delikatny organ, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne czyszczenie uszu pomaga usuwać nagromadzoną w nich woskowinę, która może wywoływać infekcje ucha środkowego, zapalenia ucha zewnętrznego, czy ból ucha. W tym tekście przyjrzymy się bliżej higienie ucha oraz jej wpływowi na najpopularniejsze dolegliwości laryngologiczne.

Ból ucha – rodzaje, przyczyny, objawy

Ból ucha (otalgia) to dolegliwość mogąca mieć różne przyczyny. Wyróżnia się dwa jego rodzaje:

  • Pierwotny – spowodowany przez podrażnienie receptorów bólowych w uchu. Wywoływać mogą go infekcje ucha, takie jak zapalenie ucha wewnętrznego, środkowego lub zewnętrznego, uszkodzenie błony bębenkowej oraz zalegająca woskowina. Ból ucha pierwotny można z łatwością zlokalizować. Jest on ostry i ustępuje po zaprzestaniu działania czynnika uszkadzającego.
  • Wtórny – powstaje na skutek podrażnienia receptorów bólowych zlokalizowanych w innych narządach głowy i szyi. Może być on wywoływany przez infekcje nosa, zatok lub gardła, uraz szczęki bądź zęba oraz choroby układu nerwowego, jak choroba Menierea, czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wtórny ból ucha jest trudny do zlokalizowania i nieostry. Towarzyszą mu objawy, zależne od przyczyny, takie jak: uporczywy katar, utrudnione oddychanie nosem, ubytek słuchu, ból gardła oraz zawroty głowy.

Jak dbać o higienę uszu – domowe sposoby

Higiena uszu jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu. Czyszczenie uszu i płukanie uszu pomaga usunąć zalegającą woskowinę, która może stanowić środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów. 

Jak czyścić uszy? Z pomocą przychodzą tu sprawdzone, domowe sposoby na infekcję ucha. Jak dbać o higienę ucha? Oto kilka praktycznych porad jak usunąć zalegającą woskowinę z ucha.

  • Sól fizjologiczna – do buteleczki wlewamy sól fizjologiczną i kilka kropli soku z cytryny. Mieszamy składniki ze sobą, wprowadzamy roztwór do ucha i pozostawiamy na kilka minut. Na koniec, wycieramy woskowinę przy pomocy papierowego ręcznika.
  • Kompozycje olejków eterycznych – zawierają je dostępne w aptekach bez recepty preparaty służące do rozpuszczania i usuwania zgromadzonej w uszach woskowiny. W ich składzie znajduje się najczęściej olej z liści oliwki europejskiej, olej sezamowy, olej z liści cynamonu, olejek miętowy, olej z liści Murraya Koeninga, wyciąg z palmy sabałowej, wyciąg z koralowca Gorgonia oraz bisabolol. Jak usunąć woskowinę z uszu z pomocą takiego naturalnego sprayu? W tym celu wkładamy końcówkę aplikatora do ucha, wciskamy pompkę i wyciskamy kilka kropli preparatu. Zostawiamy spray do uszu na około 10 minut, a następnie przechylamy głowę tak, by mógł on wypłynąć z ucha i wycieramy woskowinę przy pomocy papierowego ręcznika.

Jak czyścić uszy?

Wiemy już, jak usunąć woskowinę z ucha domowym sposobem. A jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja uszu? Tak naprawdę u większości osób uszy oczyszczają się same. Co ciekawe, fizjologicznie (w zdrowiu) woskowina przesuwa się wzdłuż kanału słuchowego w kierunku do zewnątrz, choć zupełnie tego nie zauważamy. Należy natomiast czyścić małżowinę uszną – najlepiej przy pomocy wacika nasączonego ciepłą wodą z mydłem, a także przewód słuchowy w przypadku wyraźnego zalegania nadmiaru woskowiny (niewielkie ilości są potrzebne!). Wówczas należy robić to bardzo ostrożnie i delikatnie, tak aby nie uszkodzić kanału słuchowego czy błony bębenkowej. Do tego celu nie powinno się używać patyczków higienicznych – mogą one bowiem wcisnąć woskowinę głębiej do ucha, prowadząc do jej zatkania. Jeżeli ucho jest zatkane woskowiną i towarzyszą temu dolegliwości laryngologiczne, należy udać się do laryngologa, który usunie ją w bezpieczny sposób.

Powiązane artykuły:

Wady i zalety preparatów do codziennej higieny uszu >>
Co stosować, a czego unikać w higienie uszu? >>
Ucho pływaka >>

Piśmiennictwo:

  1. Luo E. K. Martel J., Healthline, What You Need to Know About Earaches, [data dostępu: 27.11.2023 r.].
  2. Kuczkowski J., Sierszeń W., Czaczkowski J., Forum Medycyny Rodzinnej, Ból ucha – objaw chorób głowy, szyi i klatki piersiowej, [data dostępu: 27.11.2023].

 

Przeczytaj także: