Ucho to niezwykle delikatny organ, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne czyszczenie uszu pomaga usuwać nagromadzoną w nich woskowinę, która może wywoływać infekcje ucha środkowego, zapalenia ucha zewnętrznego, czy ból ucha. W tym tekście przyjrzymy się bliżej higienie ucha oraz jej wpływowi na najpopularniejsze dolegliwości laryngologiczne.
Ból ucha (otalgia) to dolegliwość mogąca mieć różne przyczyny. Wyróżnia się dwa jego rodzaje:
Higiena uszu jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu. Czyszczenie uszu i płukanie uszu pomaga usunąć zalegającą woskowinę, która może stanowić środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów.
Jak czyścić uszy? Z pomocą przychodzą tu sprawdzone, domowe sposoby na infekcję ucha. Jak dbać o higienę ucha? Oto kilka praktycznych porad jak usunąć zalegającą woskowinę z ucha.
Wiemy już, jak usunąć woskowinę z ucha domowym sposobem. A jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja uszu? Tak naprawdę u większości osób uszy oczyszczają się same. Co ciekawe, fizjologicznie (w zdrowiu) woskowina przesuwa się wzdłuż kanału słuchowego w kierunku do zewnątrz, choć zupełnie tego nie zauważamy. Należy natomiast czyścić małżowinę uszną – najlepiej przy pomocy wacika nasączonego ciepłą wodą z mydłem, a także przewód słuchowy w przypadku wyraźnego zalegania nadmiaru woskowiny (niewielkie ilości są potrzebne!). Wówczas należy robić to bardzo ostrożnie i delikatnie, tak aby nie uszkodzić kanału słuchowego czy błony bębenkowej. Do tego celu nie powinno się używać patyczków higienicznych – mogą one bowiem wcisnąć woskowinę głębiej do ucha, prowadząc do jej zatkania. Jeżeli ucho jest zatkane woskowiną i towarzyszą temu dolegliwości laryngologiczne, należy udać się do laryngologa, który usunie ją w bezpieczny sposób.
Powiązane artykuły:
Wady i zalety preparatów do codziennej higieny uszu >>
Co stosować, a czego unikać w higienie uszu? >>
Ucho pływaka >>
Piśmiennictwo:
Dla niemowląt powyżej
3 miesiąca życia,
dzieci i dorosłych.