Szum w uszach - co może być przyczyną?

Lekarz Irena M. Wojtowicz

Nieprzyjemne szumy w uszach bywają częstą przypadłością i mogą przydarzyć się każdemu. Narzeka na nie 10-15% 1 społeczeństwa, nie tylko starsi, ale również dzieci i młodzież. Wrażenie to obniża jakość życia, powoduje dyskomfort, jest źródłem trosk i niepokoju. Przyczyn szumu w uszach jest wiele, jedną z głównych może być zalegająca wydzielina. Zobacz, jak sobie z nią radzić.

Nieprzyjemne szumy w uszach

Co oznacza szum w uszach? Jest to wrażenie słyszenia dźwięku bez odbierania przez ucho zewnętrzne bodźca akustycznego. Szum jest zjawiskiem całkowicie indywidualnym – u niektórych przybiera postać trzeszczenia, u innych buczenia, a u kolejnych np. pisku, gwizdu. Szumy dzielimy na obiektywne oraz subiektywne. Te pierwsze są efektem przenoszenia drgań powstałych w ciele chorego i słyszy je zarówno on sam jak i osoby z otoczenia. Szumy subiektywne są znacznie częstsze – słyszy je wyłącznie chory, spowodowane są upośledzeniem funkcjonowania jakiegoś elementu układu słuchowego lub uszkodzeniem układu nerwowego.

Przyczyny szumu w uszach mogą być różne. Zazwyczaj jest to skomplikowane zjawisko o wielu podłożach. Ważne jest określenie rodzaju szumu, głośności i częstości występowania oraz innych objawów towarzyszących. Jeśli problemem jest zalegająca woskowina, możemy próbować wyleczyć się sami, stosując preparaty wspomagające oczyszczanie kanałów słuchowych, np. środki na bazie olejów roślinnych. Jeśli jednak dolegliwości są intensywne, występuje ból, nagła utrata słuchu, zaburzenia równowagi lub porażenie mięśni twarzy, należy natychmiast udać się do lekarza.

Nawet ledwo słyszalne szumy uszne powodują niepokój, dyskomfort i zakłócają odpoczynek oraz spokojny sen. Warto sprawdzić, jakie jest ich źródło i jak najszybciej podjąć leczenie, aby poprawić komfort życia oraz zapobiec ewentualnym nieodwracalnym zmianom takim jak np. utrata słuchu.

Skąd się bierze szum w uszach?

Dlaczego szumi w uszach? Jeśli słyszymy szum w uchu, przyczyny mogą być bardzo poważne, szczególnie gdy pojawił się nagle, po urazie, jest jednostronny lub towarzyszą mu inne zaburzenia neurologiczne. Może to być objaw poważnego uszkodzenia mózgu lub ucisku przez guz i wymagać niezwłocznego leczenia. Przyczyny szumu w uchu mogą leżeć też w nieprawidłowościach ukrwienia, np. zwężeniu naczyń krwionośnych (najczęściej przez miażdżycę) lub zbyt wysokim ciśnieniu krwi. Innymi czynnikami sprawczymi bywają urazy głowy i kręgosłupa, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, stwardnienie rozsiane, choroba Meniere’a, choroby tarczycy, zażywanie leków ototoksycznych (uszkadzających słuch) np. NLPZ, niektórych leków moczopędnych, antybiotyków z grupy aminoglikozydów, środków stosowanych w chemioterapii. Na szumy uszne wpływa też długotrwała ekspozycja na hałas i naturalne procesy starzenia się. Najpowszechniejszą i całe szczęście najłagodniejszą przyczyną tej dolegliwości jest zalegająca woskowina. Jeśli czop zatyka więcej niż 80%, może dawać nieprzyjemne objawy. Odpowiednia higiena uszu pozwoli nam uniknąć tego problemu oraz zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.

Zalegająca woskowina. Jak sobie z nią radzić?

Tworzenie się woskowiny jest zjawiskiem fizjologicznym. Powstaje ona z wydzieliny gruczołów łojowych przywłosowych, gruczołów woszczynowych oraz złuszczonego naskórka w zewnętrznej części przewodu słuchowego. Do jej zadań należą: ochrona przewodu słuchowego przed bakteriami i grzybami oraz pomoc w usuwaniu zanieczyszczeń. Jeśli jednak woskowiny powstaje zbyt dużo lub mechanizmy odpowiedzialne za jej odprowadzanie nie działają sprawnie, dochodzi do tworzenia czopów woskowinowych i zatykania przewodu słuchowego. Skutkiem takiego stanu mogą być szumy uszne, niedosłuch przewodzeniowy, zawroty głowy, uczucie dyskomfortu, kaszel, ból ucha. Jak odpowiednio dbać o higienę uszu aby uniknąć tych problemów?

  • Nie stosuj patyczków higienicznych wsuwając je w głąb przewodu słuchowego. Może to spowodować przesunięcie woskowiny do środka i zbicie jej w twardy czop, uszkodzenie przewodu słuchowego lub nawet przebicie błony bębenkowej.

  • Sięgaj po preparaty ułatwiające oczyszczanie uszu z zalegającej woskowiny - skuteczne i bezpieczne będą te na bazie naturalnych olejków, a postać aerozolu ułatwi stosowanie.

  • Jeśli korzystanie z leczniczych wyrobów medycznych dostępnych bez recepty nie przynosi efektów, nie próbuj samodzielnie usuwać woskowiny. Domowe sposoby jak płukanie czy świecowanie uszu nie są bezpieczne.

Zabiegi mechanicznego oczyszczania uszu powinny być przeprowadzone w gabinecie lekarskim. Pod kontrolą otoskopu lekarz może wykonać płukanie ucha lub użyć haczyków, pętli czy specjalnych łyżeczek usznych do usunięcia czopu.

Przewlekłe zaleganie woskowiny w uchu przyczynia się do powstawania stanu zapalnego błony bębenkowej. Usunięcie czopu woskowinowego w trakcie trwania zapalenia ucha może okazać się niezbędne, lecz jest znacznie trudniejsze i bywa bolesne. Dbajmy o prawidłową higienę uszu, aby nie doprowadzać do takiego stanu. Uszy należy myć codziennie, tak głęboko jak jesteśmy w stanie sięgnąć małym palcem. Istotne jest również stosowanie preparatów oczyszczających kanał słuchowy, które zmiękczają zalegającą woskowinę i ułatwiają jej ewakuację, chroniąc przed powstawaniem twardych korków woskowinowych.

Powiązane artykuły:

Czop woskowinowy – co to takiego? >>
Hałas i niedosłuch u dzieci i dorosłych - co warto wiedzieć >>
Co może spowodować niedosłuch? >>

Bibliografia:

  1. 1. Z. Wojtasiński, Coraz więcej osób odczuwa szumy uszne, Medycyna Praktyczna, 22.05.2017 [dostęp 8.05.2021].

Piśmiennictwo:

  • Henry JA, Dennis K, Schechter MA, General review of tinnitus: prevalence, mechanisms, effects, and management, J Speech Lang Hear Res 2005;48:1204-1235.

  • James A. Henry, PhD; Tara L. Zaugg, AuD; Paula J. Myers, PhD; Caroline J. Kendall, PhD; Elias M. Michaelides, MD, A triage guide for tinnitus, The Journal of Family Practice 2010;59(7):389-393

    [dostęp 8.05.2021].

  • Wojtasiński Z., Coraz więcej osób odczuwa szumy uszne, Medycyna Praktyczna, 22.05.2017 [dostęp 8.05.2021].

Przeczytaj także: