Kiedy należy się wybrać do lekarza z bólem ucha?

Dr n. med Norbert Górski laryngolog

Przyczyny bólu ucha mogą być niegroźne, ale równie dobrze mogą go powodować poważne schorzenia ucha środkowego lub wewnętrznego, które wymagają konsultacji laryngologicznej. Należy także pamiętać o tak zwanym bólu odniesionym, który jest wynikiem wspólnego unerwienia ucha oraz innych struktur głowy i szyi przez włókna czuciowe tych samych nerwów. Może być wywołany chorobami zębów (zapaleniem miazgi i kieszonek przyzębnych) lub urazem stawu skroniowo-żuchwowego, a także zapaleniem lub zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa szyjnego i zapaleniem struktur sąsiadujących z uchem, takich jak ślinianki przyuszne, jama nosowa, gardło, zatoki przynosowe.

Ból ucha często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych, do najczęstszych można zaliczyć anginę, czyli paciorkowcowe zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych i zwykłą infekcję wirusową, której towarzyszy katar, kaszel i gorączka. Nie zawsze wynika to z pierwotnego zajęcia narządu słuchu, lecz z obrzęku zapalnego struktur sąsiadujących przede wszystkim z uchem środkowym i zewnętrznym. Takie sytuacje zazwyczaj nie są niepokojące, gdyż po ustąpieniu infekcji ustępuje także ból ucha.

Gdy boli ucho
Częstą przyczyną bólu ucha jest woskowina w przewodzie słuchowym. Nie jest to groźna przypadłość, niemniej znacznie utrudnia funkcjonowanie, pogarsza komfort pacjenta, a dość często powoduje przejściowy niedosłuch. Usunięcie korka woskowinowego sprawia, że objawy ustępują natychmiast.

Ból ucha - kiedy potrzebne leczenie

Do niepokojących objawów, z którymi pacjent powinien się zgłosić do laryngologa, należą:

  • ból ucha nasilający się w czasie,
  • silny nagły ból ucha,
  • tkliwość okolicy ucha, szczególnie kostnych struktur za małżowiną uszną (wyrostek sutkowaty) lub „odstawanie” ucha,
  • wysoka gorączka towarzysząca silnemu bólowi ucha,
  • wyciek z ucha,
  • długo utrzymujące się zawroty głowy,
  • nagłe pogorszenie się słuchu lub niedosłuch utrzymujący się dłuższy czas,
  • ból ucha wraz z przeczulicą twarzy.

Powiązane artykuły:

Co może spowodować niedosłuch? >>
Jak chronić uszy przed hałasem? >>
Jaki poziom hałasu jest szkodliwy? >>

Przeczytaj także: